home

KOMPLETNÍ SERVIS vašich filtrů DPF (filtrů pevných částic).

Jak poznám, že mám filtr pevných částic zanešený?

Motor netáhne, má nižší výkon, vyšší spotřebu. Kontrolka filtru DPF (diesel particulate filter)/FAP (filtre a particules) vám hlásí potřebnou regeneraci filtru. Filtr pevných části DPF je zanešený sazemi z výfukových plynů a potřebuje vyčistit. Vůz může jet i v nouzovém režimu, se sníženým výkonem. Neznamená to však vždy nutnost výměny filtru pevných částic.

Co bude následovat?

V naší provozovně nejdříve provedeme diagnostiku závady a poté se rozhodne, zda jde filtr zcela vyčistit nebo regenerovat. Při čištění následuje jeho vyjmutí z vozu a změření průtoku vzduchu filtrem. Poté se filtr šetrně a profesionálně vyčistí. Následuje nové měření a pokud výsledek neodpovídá normám, provádí se nové čištění, dokud nedosáhneme předepsaných hodnot. Tímto způsobem dosáhneme 85% až 90% původní průchodnosti filtru pevných částic. Poté se filtr namontuje zpět na vozidlo, znovu přezkouší a pak už nic nebrání tomu předat vozidlo zpět majiteli.

Co je filtr pevných částic?

Od roku 2005 je do moderních dieselových automobilů montován filtr pevných částic. Je umístěn na výfukovém potrubí a slouží podobně jako katalyzátor k filtrování výfukových plynů. Na rozdíl od katalyzátoru ovšem zachytává pevné částice, saze, karcinogenní a jiné škodlivé látky (uhlovodíky, sulfidy, atd.). Z těchto důvodů se nedoporučuje filtr pevných částic demontovat. Navíc se s tímto řádně pracujícím filtrem dostanete i do nízkoemisních zón.

Co je regenerace filtru pevných částic DPF/FAP

Pasivní – probíhá při delší stálé jízdě, při teplotě výfukových plynů cca 400˚C a za jízdy je téměř nepostřehnutelná.

Aktivní – pokud během posledních 500 km neproběhla regenerace pasivní, zadá řídící jednotka povel k regeneraci aktivní při této se zvedne teplota výfukových plynů asi na 600˚C a nečistoty ve filtru shoří (známé mírné poklesnutí výkonu).

Co vyčištěním filtru pevných částic získám?

Ukázka ucpaného filtru DPF

sam_0606

Ukázka vyčištěného filtru DPF

100_4136_600x450